Texas Recycling wspiera ideę Zero Waste
Jak podaje fundacja Ellen MacArthur każdego roku do oceanów trafia 8 milionów ton plastiku. Obecnie może w nim znajdować się aż 150 milionów ton tego odpadu, a jeżeli sytuacja się nie zmieni to do 2050 roku może być w nich więcej tworzyw sztucznych niż ryb. Jedynie zastosowanie technologii konwersji odpadów plastikowych na paliwa może zmienić układ sił w dalszym zanieczyszczaniu Planety odpadowym plastikiem.
Na całym świecie odpadowe tworzywa sztuczne stanowią jedną z największych przeszkód we wprowadzeniu idei Zero Waste w życie. W UE jedynie 29,7% z nich poddawana jest recyklingowi, pozostałe 70,3% trafia do spalarni bądź na składowiska. Jeżeli zależy nam na lepszym wykorzystaniu surowców i eliminacji powstających odpadów, sytuację te należy odwrócić.
Tworzywa sztuczne, jako materiał nie ulegający biodegradacji, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Rosnąca produkcja oraz nieszczelne systemy gospodarki odpadami, powodują zanieczyszczenia, które mogą przynieść nieodwracalne szkody w środowisku.
Niskie poziomy recyklingu sprawiają, że ponad 90% tworzyw sztucznych wytwarzanych jest z wydobytych paliw kopalnych. Sprawia to, że ich produkcja pochłania aż 6% światowej konsumpcji ropy, czyli tyle samo ile przemysł lotniczy. Jeżeli obecny poziom się utrzyma to w 2050 roku ilość ta wzrośnie do 20%. Jeżeli chcemy zmienić obecnie panujące trendy musimy dokonać gruntownych zmian, stworzyć warunki, w których odpadowe tworzywa sztuczne będą przetwarzane w sposób ekonomiczny i bezpieczny dla środowiska a ich prawdziwy potencjał nie zostanie zatracony.
Źródła:
- Plastic Europe, „Tworzywa sztuczne- Fakty 2015”,
- Ellen Macarthur Foundation „The new plastic economy, rethinking the future of plastics”.