Większość krajów europejskich zmierza w złym kierunku zagospodarowania odpadowych tworzyw sztucznych. Zamiast pracować nad poprawą poziomu recyklingu znaczna ich część, w niektórych krajach aż 70-80%, jest bezpowrotnie tracona w spalarniach.

Rosnąca liczba instalacji termicznego przekształcania odpadów ma przyczynić się do zmiany obecnie dominującej metody unieszkodliwiania odpadów jaką jest ich składowanie. Zmiana ta jednak często odbywa się kosztem poziomów recyklingu co sprawia, że nie przynosi ona zamierzonych korzyści gdyż:

  • spalanie plastiku generuje prawie 3 razy więcej emisji gazów cieplarnianych niż jego recykling,
  • działalność recyklingowa jest w stanie stworzyć od 10 do 20 razy więcej miejsc pracy w porównaniu do spalarni odpadów,
  • spalarnie są jedną z najdroższych metod wytwarzania energii i unieszkodliwiania odpadów, koszt nowego zakładu to od 150 do 230 milionów dolarów,
  • w spalarniach przetwarzane są materiały, które w 90% nadają się do recyklingu bądź kompostowania.

Dodatkowo w spalarniach odpadów można odzyskać maksymalnie 20% energii zawartej w odpadowych tworzywach sztucznych. Ilość ta jest nieznaczna w porównaniu do procesu pirolizy, na którym oparta jest technologia Petrel, dzięki której można odzyskać aż 90% energii zawartej w odpadach.

Źródła:

Chciałbyś dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami